Sterijino pozorjeProsečnost kao idealZivan lazic Republika, Beograd, 576-579, 1. jul, 2014.http://www.republika.co.rs/576-579/17.html Motivi gramzivosti, bahatosti, lopovluka pojedinaca sa ovih prostora na zanimljiv način su vidjeni u većini predstava na vodećem domaćem pozorišnom festivalu, ali samo je Andraš Urban dublje procitao ponudjen dramski predložak i našao za potrebnim da ukaže kako društveni ambijent i političko- pravni poredak u svakom od nas podstiču, tolerišu, pa Iištite, pohlepu, surovost, brutalnost Sablažnjavajuće mirno odvijalo se ovogodišnje Sterijino pozorje; sve je bilo u znaku ravnodušnosti, od objavljivanje selektorovog izbora do nizanja brojnih standarnih drama. Pred sam finiš, Andraš Urban je, uz vidiljiv doprinos dramaturga Katalin Djarmati, esejistički roman- hroniku “Neoplanta” Lasla Vegela preveo u sjajni pozorišni igročin kojim relativizuje, pa i osporava, idiličnu predstavu multikulturalnog Novog Sada; tačnije, reditelj pokazuje da dragocena ljudska, jezička, obrazovna, folklorna raznolikost može da bude, a u povesti grada na Dunavu i jeste bila, ishodište međusobnih sukoba, zločina, ubistava, kolektivnih silovanja, racija, masovnih osveta… Druga, tamna strana novosadske medalje na pozornici je naglašena jednoobraznim, potpuno crnim glumačkim kostimima, simbolom totalitarizma, nasuprot proračunatoj Mariji Tereziji, koja je stanovnicima poluvojničkog naselja pod Petrovaradinskom tvrđavom 1748. godine, za solidne pare, odobrila status grada i imenovala ga latinskim Neoplanta, uz preporuku da ga svaka zajednica zove u prevodu na sopstveni jezik.
Carica se pojavljuje i pri kraju predstave u haljini od novčanica i sa monetom od 200 evra zalepljenom preko usta; poruka je je jasna – ne pričati o onome što je moralo da se vidi, već u kolektivno sećanje ostaviti samo ono što je politički poželjno, idealizovano, srceparajuće. Ima, međutim, predstava i modernije finale- odlazak mladih svih nacija, jezika i religija na rok koncert; interesovanja su, ipak, ista za sve, umogome oblikovana globalno dominirajućim zvukom.
\Novi Sad je dobio predstavu, prethodno i roman, kakav ima malo koji grad; čini se da je krajnje vreme da Novosađani, ali i pozorišni i filmski stvaraoci iz drugih gradova, počnu da češće transponuju dela Aleksandra Tišme, koji je takođe za sobom ostavio opominjujuću sliku grada u čijoj političkoj konstelaciji je uloga novca uvek bila primetnija nego što se objašnjava na standardnim časovima lokalne povesti. Neke od prikazanih drama ( “Gospođa Olga” Gorčina Stojanovića, “Gospođa ministarka” Tanje Rigonat, “Pokojnik” Nikole Pejakovića) imaju na matičnim scnama fantastičan uspeh kod publike i visoke ocene stručne kritike. Reč je o klasičnim delima domaće literature, solidno režiranim, sa dobrom glumom i sa dosta novog čitanja polaznog teksta. Dovoljno za dobar repertoarski potez, ali uz prećutnu saglasnost da se ne ulazi u dublju analizu zašto su rođaci, svi tek “n- tog reda”, toliko beskrupulozno gramzivi u borbi za zaostavštinu, zašto se svi prave blesavim i ne žele videti novac kao glavni motiv učesnika u navodno ljubavnoj priči ili zašto masa obožava da karikaturalna Živka, nakon što nije uspela da ličnu i familijarnu gramzivost zadovoji kao supruga ministra, shvata da će cilj ostvariti jedino ako lično postane ministar.
Čemu novo pozorište
Od devet predstava Sterijinog pozorja, tri su igrane u Dečjem pozorištu, dve u Novosadskom pozorištu, jedna u zgradi NIS- a (valjda kao znak pažnje prema glavnom sponzoru), samo tri na scenama Spskog narodnog pozorišta. Nije valda da tri scene u ogromnom modernističkom zdanju nisu dovoljno funkcionalne? Jer, upravo se nedovoljno dobrih bina i mali broj sedišta naročito za predstave na Sterijinom pozorju pre više od 35 godina isticao kao razlog za izgradnju nove preskupe zgrade. Ove sezone čak pet predstava je igrano na scenama koje su bile pozorišne pre igradnje luksuznog zdanja. Ne samo da je izgradnja koštala previše, već su i tekuči troškovi preveliki. Reforma pozorišta uključuje i racionalizaciju scene; mnogo je korisnije novac usmeriti na samu predstavu (pisce, glumce, reditelje, scenografe…), nego plaćati visoke režijske troškove nefunkcionalnih i energetski rasipničkih palata. Upravo izostanak propitivanja društva u kome se sistem vrednosti ustalio tako da nesposobni i korumpirani stalno dobijaju priliku da naum ostvare, svođenje pohlepe navodnih naslednika na lične karakterne crte, te redukovanje mladalačke drame Milutina Bojića isključivo na mimikriju predratne malograđanske porodice, čini ove predstave privlačnim i zanimljivim pozorišnoj publici, ali društveno su sasvim irelevantne, čak uočljivom distancom od politike idu na ruku vlasti, baš kao što i “Unosno mesto” Egona Savina jeste odlično režirana i odglumljena ređe igrana drama Ostrovskog, neverovatno slična našoj svakodnevici, ali i ovde je izostalo aktuelnije variranje osnovne teme. I tu dolazimo do nevidljivog pitanja koje je postavilo (i) ovogodišnje Sterijino pozorje; zašto nije bilo Kokana Mladenovića, odnosno zašto je ovaj višestruko potvrđeni reditelj, dramaturg, ali i organizacioni reformator pozorišta, praktično udaljen od glavnih tokova na srspkim scenama. Stoga ga nije moglo ni biti na Pozorju, gde je prošle godine dobio nagradu za mjuzikl, tek da se prikrije uočljiva odbojnost kojim vodeći kulturni klanovi nipodaštavaju, ignorišu i teraju reditelja iz Niša, tretirajući ga kao provincijalca iz južne tačke Srbije, simbola zaostalosti.
No, ono što je Mladenović pokušao, i umnogome uspeo, da ostvari sa ansamblom i pozorišnom kućom “Atelje 212”, dakle na umetničlkom ali i na organizaciono-produkcionom planu, jesu reforme neophodne da teatri u Srbiji uopšte opstanu. Transformacija obuhvata sve segmete pozorišta, umetnici se moraju više osloniti na ugovorne mandate, manje na stalni radni odnos, koji u nas omogućava da glumica za 34 sezone rada odigra samo jednu ulogu ili da glumci po sedam, osam sezona ne stanu na scenu, bar kada je matična u pitanju. Naravno, sve vreme uredno primaju platu. Prateće službe, krojačice, frizerke, šminkerke, majstorske radionice, valja izdvojiti u samostalna preduzeća koje slične poslove rade i za ostalle pozorišne grupe ili čak za korisnike nezavisne od umetničke scene. Marketing službu valja valorizovati spram poslovnih rezultata kuće, administraciju redukovati. Živan Lazić |
||||
01. jul – 31. avgust
|